top of page

IELTS

International English Language Testing System (IELTS) tüm dünyada geçerliliği olan uluslararası bir sınavdır. 4 becerinin ölçüldüğü ve adayların 9,0 üzerinden değerlendirildiği bu sınavda, 5,5 ve üzeri bir sonuç (kurumların gereksinimlerine göre) yeterli kabul edilmektedir. 

TOEFL

Test of English as a Foreign Language (TOEFL) tüm dünyada geçerliliği olan uluslararası bir sınavdır. 4 beceriyi ölçen bu sınavda, adayların 120 üzerinden kabul edilebilir bir puan almaları beklenmektedir. 

YDS

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içerisinde geçerlidir. Adayların kelime, gramer ve okuma becerilerin ölçen bu sınav kağıt testi olarak yılda 2 kez, online olarak da (E-YDS) yılda 10 kez uygulanmaktadır.

GENEL DİL
DİNLEME

Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin girdiği bu sınav, adayların dinleme becerisini ölçmekte ve 60 sorudan oluşmaktadır. Her yılın Kasım veya Aralık ayında uygulanan sınav 2016 ve 2017 yıllarında uygulanmamıştır. 

TOEIC

Test of English for International Communication (TOEIC) uluslararası bazda kabul gören bir sınavdır. 4 beceriyi ölçen sınavın Dinleme-Okuma ve Konuşma-Yazma bölümlerine ayrı ayrı girilebilmektedir. 

YDT

Eski adı LYS-5 olan sınav 2018'den itibaren Yabancı Dil Testi (YDT) olarak uygulanmaktadır. Adayların gramer, kelime ve okuma becerilerini ölçen sınav 80 sorudan oluşmaktadır. 

HAZIRLIK 
ATLAMA

Herhangi bir üniversiteyi yeni kazanmış adayların girmesi gereken, ilgili üniversitenin kendi bünyesinde hazırladığı ve uyguladığı sınavlardır. Üniversiteye bağlı olarak farklı dil becerileri ölçülmektedir. 

   YÖKDİL

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından uygulanan YÖKDİL sınavı 80 sorudan oluşmakta ve adayların kelime, gramer ve okuma becerilerini ölçmektedir. 

bottom of page